Jak pielęgnować storczyki?
Klasyczną ozdobą parapetów w polskich domach są kwiaty doniczkowe. Kaktusy, grubosze, fikusy i storczyki to gatunki zajmujące czołowe miejsca w rankingu najchętniej kupowanych kwiatów. Wśród nich niesłabnącą od lat popularnością cieszą się te ostatnie – storczyki. Przemawia za tym ich atrakcyjny wygląd oraz fakt, że kwitną przez kilka miesięcy w roku. Decydując się na zakup tego gatunku, nie wszyscy jednak wiedzą, jak go pielęgnować, a okazuje się, że uprawa storczyków wcale nie należy do najprostszych. O jakich podstawowych zasadach pielęgnacji warto pamiętać? Sprawdźmy w dalszej części artykułu.
Pielęgnacja storczyków – co trzeba wiedzieć?
O tym, czy storczyki będą zdrowo rosły, świadczyć może już ich sam wybór przy zakupie. Należy pamiętać o tym, by wybierać zdrowe, pełne pąków rośliny, które nie mają plam na liściach. O poradę w tym zakresie można też zapytać florystkę w naszej kwiaciarni w Biskupcu. Po dokonaniu zakupu kolejnym krokiem jest znalezienie dla storczyka właściwego miejsca. Ten gatunek potrzebuje słońca, dlatego donice należy ustawiać w nasłonecznionych miejscach. Jednocześnie warto mieć na uwadze fakt, że latem liście nie powinny być wystawione na intensywne promieniowanie słoneczne. W sezonie wakacyjnym lepiej zdjąć storczyki z parapetów okien ulokowanych od strony południowej. Zimą z kolei należy je izolować od źródeł ciepła, ustawiając z dala od kaloryferów.
Podstawową zasadą pielęgnacji storczyków jest również to, by nie podlewać ich zbyt często i zbyt obficie. Kwiaty wystarczy podlewać raz w tygodniu. Najlepiej wlewać przefiltrowaną, miękką wodę do pojemnika umieszczonego w specjalnej osłonce na storczyki. Dobrym pomysłem jest też zanurzenie donicy w misce z wodą, tak, by po jej wyjęciu wypłynął z niej nadmiar wody. Wiosną i latem raz w miesiącu powinno się storczyki nawozić. Zimą można to robić rzadziej. Najlepszym nawozem do storczyków jest ten, który dodaje się do wody podczas podlewania. Odradza się za to stosowania granulatów. Nie zaleca się też obcinania korzeni wystających poza doniczkę. Tej czynności można się podjąć dopiero przy całkowitej pewności, że ta część rośliny obumarła.